1. aastast elavalt peetud võru luuletaja Artur Adsoni nimeline luuleetlusvõistlus korraldati tänavu videoklippide esitamise vormis, mis rikastas luuleesitusi filmi moodi võtteelelementide poolest.

32 võistlustöö hulgast tunnistas hindamiskogu video-kujul luulelugemisvõistluse üldvõitjaks Hipp Saare ja Eliisabet Raju esitatud-lavastatud Evar Saare luuletuse „Sadra mõts“.

Videoid vaatasid hindava pilguga Võrumaalt pärit näitleja Lauli Otsar, Uma Lehe peatoimetaja Jan Rahman ja Võru Instituudi projektijuht Triin Nagel, kelle meelest oli suur üllatus näha nii paljusid noori, kes tahavad ja oskavad võru keeles luulet lugeda ja veel nii hästi.

„See, kui suure hoolega olid etlejad oma klipid teinud, tegi südame soojaks ja andis julgust uskuda võro keele püsimisse. Et tuli teha veel eraldi kategooria, kus võtsid mõõtu lapsed koos vanavanematega, näitab, et võro keelel on elujõudu. Palju luuletusi oli metsast – ühiskondlikult tähtsa teema kohta avaldati arvamust võrukeelse luule kaudu“.

Lauli Otsari sõnul oli tal ka väga tore näha, et võru keelt hoitakse perekondades. „Ja videotega oli nähtud palju vaeva – oli monteeritud, taustamuusikat pandud ja eraldi riideid ehk kostüüme tehtud,“ kiitis Võrumaalt pärit näitlejanna.

Loeti väga erinevaid luuletusi, aga teemade poolest kerkis esile mets ja puud ning kõige popimaks kujunes Artur Adsoni luuletus „Vahetund“ (loeti kolmel korral) ja Leila Holtsi „Siili jogurtisüümise lugu“. Artur Adson oli ka kõige enam valitud autor seitsme erineva luuletusega.

 

Hindamine toimus viies alajaos: nn põlvest põlve kategooria, lasteaed kuni 1. kl, 2.–4. kl, 5.–9. kl ja 10.–12. kl.

Põlvest põlve eristusjaos, kus laps/ lapsed lugesid koos täiskasvanuga, sai hindajatelt kõige enam punkte Joanna Kokmann (Räpina ÜG 3.b kl), kes luges koos Rainer Rahasepaga tema kirjutatud luuletust „Ku lää mõtsa“.

Teise koha said Maritte Arianne (Viluste PK, 6.kl) ja Renet Plaado (Veriora lasteaed), kes lugesid koos ema Mari Plaadoga Wimbergi luuletust „Kodo“, mille on võru keelde tõlkinud Contra. Perekond Plaadot innustas videot tegema Aasa Liiv.

Lasteaed –1.kl jaos pälvis 1.–2. koha Põlva Pihlapuu lasteaia keelepesarühma laps Mirtel Mägi (5 a), kelle esitatud luuletuse „Sügüse supp“ kirjutasid tema õpetajad Helle Ehasalu ja Pille Kaarsalu.

Selle vanuserühma teiseks kõige paremaks etluseks tunnistas hindamiskogu Mõniste kooli õpilaste Katarina Mõttuse (1. kl) ja Marleen Läniku (3. kl) esitatud „Kodutii“, lugejaid juhendas Asta Pazuhanitš.

2.-4. klassi arvestuses võitis Võru Kesklinna Kooli 4.b kl õpilaste Kert Lumi, Jaanika Voitka, Emili Taaberi ütes Kristi Valsiga esitatud Leila Holtsi „Siili jogurtisüümise lugu“, mille videoks saamist juhatasid Kristi Vals ja Kaie Püvi.

2.-3. koha said Mõniste kooli 3. klassi poisid Romet Adamson Artur Adsoni „Sännä laulu“ esituse eest ja Ralf Piirjõe Artur Adsoni „Vahetund“ lugemise eest (mõlemat juhendas Asta Pazuhanitš).

5.–9. klassi arvestuses võitis Hipp Saarõ (TÜ, ajalugu) ja Eliisabet Raju (Kääpa kooli 8. kl) esitatud Saarõ Evari lugulaul „Sadra mõts”, nende esituse tunnistas hindamiskogu ka võistluse üldvõitjaks.

Selle vanuseklassi teine võitja oli Hindrik Saar (Osula põhikool, 5. kl), kes esitas ema Mariko juhendamisel ema kirjutatud luuletuse „Põllumiis Ants”.

10.–12. klassi arvestuses sai 1.–2. koha Vastsõliina G 12. klassi õpilase Armas Kuninga loetud Leila Holtsi „Unõnäoilm“ ja Hugo Treffneri nim gümnaasiumi 11.d kl õpilase Aadi Parhomenko loetud Artur Adsoni „Varjuliste puie all“.

 

Kõik luulõlugejad saavad tänutähe ja on oodatud 6. novembril kell 17.30 Võrus kultuurimajas Kannel algavale olengule https://wi.ee/wp-content/uploads/2020/10/iloodak_netikas.jpg, kus näidatakse ka parimaid videoklippe.

Tänavuse videovõistluse tulemusel lõi Võru Instituut YouTube’i keskkonda Sänna Trubaduuri nimelise kanali, kus on näha kõik võistluse esitused https://www.youtube.com/results?search_query=sannatrubaduur.

Etlusvõistluse korraldas Võru instituut, raha andis Eesti Kultuurkapital, toetasid Räpina paberivabrik, Lõuna Pagarid, Võru linnavalitsus ja Magusameister OÜ.

 

Lähem teave:

Tiia Allas

Võru instituudi projektijuht

569 16281

 

Jagamine