Võro keele nätäl pakkus võrokestele rohkelt võimalusi umma kiilt kuulda ja kõneleda.

Iga aasta novembrikuu esimesel täispikal nädalal tähistatakse võru keele nädalat. Sel aastal toimus see juba 16. korda. „Hea meel on öelda, et võru keelega seotud ettevõtmiste hulk on aja jooksul kasvanud ja kaasalööjaid on aina lisandunud,“ märkis Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba.

Eelmise aasta võru keele nädalal said hoo sisse mõned ettevõtmised, mis jätkusid ka tänavu. Nädala jooksul tegutses pea 200 võru keele agenti, kes olid ja on edaspidigi eeskujuks teistele võru keele igapäevasel kasutamisel. Aktiivsemad agendid panid üles võrukeelseid silte, korraldasid sõpradega veebi teel kohtumisi, samuti peeti töökollektiivides koosolekuid ja kohtumisi võru keeles. Selle aasta agentide sõnum oli „Kiildke vai är – ma iks kõnõlõ!“ („Keelake või ära – ma räägin ikka!“), mille valisid Facebooki võru keele grupi liikmed. Näidisagent ja reklaamnägu oli tuntud muusik ja kirjanik, paljude eesti- ja võrukeelsete laulude looja Aapo Ilves. Ilves haakus rõõmuga vabaduse- ja protestivaimulise sõnumiga ning ütles: „Ma olõ Ilvesse Aapo ja tii, mis taha. Näütüses kõnõlõ võro kiilt, ku taha, ja tii laulõ, ku taha.“ („Mina olen Ilvese Aapo ja teen, mis tahan. Näiteks räägin võru keelt, kui tahan, ja teen laule, kui tahan.“)

6. novembril astus kuuks ajaks ametisse võro keele iistkõnõlõja, kelle ülesandeks on oma ametiajal tarvitada asjaajamistes võru keelt rohkem kui tavaliselt ja olla eeskujuks võru keele avalikus kasutamises. Eestkõneleja valitakse võrokeste või võro keelt mõistvate avaliku elu tegelaste hulgast. Esimeseks võro keele eestkõnelejaks valiti Anneli Ott. Juba detsembris saab ameti keegi teine. Eestkõnelejate tegemisi saab jälgida Facebooki lehelt „Võro keele iitskõnõlõja“.

6. novembril sai Põlva Kultuurikeskuses peetud kontserdil „Liigu, liigu, laulukene!“ kuulda uute võrukeelsete koorilaulude esmaettekandeid. Üles astus kolm koori (Ritsik, Hilaro ja Tempera), kes esitasid valiku preemia pälvinud lauludest. Koorilaulukonkursi peapreemia sai Alo Ritsing professionaalse koorikultuuri ja Vana-Võromaa rahvalaulu kokkuseadmise eest. Koorilaulukonkursist saab pikemalt lugeda umapido.ee/uudisso/ ja valikut kontserdil kõlanud lauludest saab vaadata SIIT

5. novembril mängisid Võru Kesklinna kooli noored kultuurimajas Kannel kooliteemalist muusikali „Koolin om umbõlõ mõnna“, millele kirjutas laulutekstid Contra ja muusika Piret Rips-Laul.

Juba enne võru keele nädalat algas mäng „Võrokõsõ välläkutsõ“, mis ärgitas nii algajaid kui ka edasijõudnuid täitma lihtsaid ja lõbusaid ülesandeid, mis kutsusid võru keelt rääkima. Pidevaid mängu kaasategijaid kogunes sadakond, kuid lisaks tegid paljud kaasa lihtsalt mõne ülesande. Sotsiaalmeedias tekitas enim elevust ülesanne, mis kutsus üles kirjutama oma poenimekirja võru keeles. Populaarne oli ka internetist võrukeelsete laulude otsimine ja kaasalaulmine. Mängu auhinnasaajad kuulutatakse välja 18. novembri Uma Lehes.

Facebooki grupis „Võro kiil“, kus on üle 11 000 liikme, käis võru keele nädalal vilgas võrukeelsete postituste tegemine ja kommenteerimine ning see jätkub kogu aasta jooksul. Iga päev postitati leheküljele võrukeelseid luuletusi või nalju. Võro Seltsi VKKF välja antud videoklipid, mis aitavad kummutada võru keelega seotud eelarvamusi, levisid sotsiaalmeedias kulutulena.

Need, kes soovisid teistele märku anda oma soovist, et nendega võru keelt räägitaks, said seda teha rinnamärgiga või Facebooki profiilipildi raamiga „Kõnõlõ mukka võro kiilt!“. Märgi sõnum sobib kõigile, nii võru keele igapäevastele kasutajatele kui ka neile, kes võru keelt veel ise ei oska.

Mitmeid ettevõtmisi oli võru keele nädalal kavas Vana-Võrumaa lasteaedade keelepesarühmades ja koolides. Kuulati Helüaidast lugusid, mängiti vanu laulumänge, lahendati veebiviktoriine, matkati võrukeelse giidiga, tehti Vana-Võromaa toite, pandi üles võrukeelseid menüüsid, loeti võrukeelseid unejutte ja kaasati võrukeelsetesse tegemistesse ka neid rühmi, kus muidu kuuleb võru keelt harva. Paljudes koolides rääkisid külalised võru keelest ja oli eraldi üritusi nädala tähistamiseks. Võru Instituudis lugesid koolilapsed ette kakskeelset raamatut „Pintslihannasuvi. Pintselsabasuvi“.

Põnevaid tegevusi võis leida Vana-Võromaa muuseumidest. Karilatsi Vabaõhumuuseumis sai mängida võrukeelset maastikumängu ja Mõniste Talurahvamuuseumis osaleda tegelustundides. Võrumaa kultuurikojas sai ja saab edaspidigi tutvuda võrukeelse väljapanekuga ja Kreutzwaldi muuseumis loeti ette võrukeelset „Kalevipoega“.

 KUMU kunstimuuseumis avati vahetult enne võru keele nädalat näitus „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“, mida tutvustab võrukeelne audiogiid. Näitus jääb avatuks järgmise aasta aprillini.

Valmis maailma esimene võrukeelne stand-up-komöödia „Kogõmus mass!“, kuid selle esietendus lükküs edasi koroonaviiruse leviku tõttu. Komöödia autor on Olavi Ruitlane, lavastaja Tarmo Tagamets, mängib Andres Määr.

Võru keele nädala tegemisi, uusi väljaandeid ja ettevõtmisi kajastasid kaks võru keele nädala ajalehte, mis ilmusid eriväljaandena Lõuna-Eesti Postimehe ja Lõunalehe vahel. Nädal leidis ka eraldi kajastust Uma Lehes, Lõunalehes ja Lõuna-Eesti Postimehes.

Võru keelt võis kuulda mitmetes populaarsetes tele- ja raadiosaadetes: ETV Aktuaalse Kaamera ilmateates ja Terevisioonis, Vikerraadios Andres Oja muusikasaates jm. Terevisiooni saatejuhid kandsid võrukeelsete kirjadega Üükaku pusasid. Vanad võrukeelsed saated olid eraldi teemareana välja toodud Jupiteri kanalil.

Vaata SIIT, mida meedias järelvaadata saab. 

Korraldajad tänavad südamest kõiki võru keele nädala tegemistesse panustanuid! Võru keele nädal tuleb jälle – 7.–13. novembril 2022. Hoiami õks võrokõsõ vaimu virgõ ja lustilidsõ – nii püsüs ilm ja püsümi esi!

 

Lisainfo:
Triin Toom,

võru keele nädala üks korraldajatest

tel 5120772, triin.toom@wi.ee

 

 

Jagamine