Sõnaraamatud, grammatika ja keelekorraldus
Sõnaraamatutest on instituudis juba valminud 15 000 märksõna ja grammatikalisadega “Võru-eesti sõnaraamat”, millest on olemas ka internetiversioon.
Praegu tehakse Võru Instituudis eesti-võru sõnaraamatut, mille eeltööd algasid juba “Võru-eesti sõnaraamatu” koostamise käigus. Eesti-võru sõnaraamatu maht peaks kindlasti ületama “Võru-eesti sõnaraamatu” oma. Võrukeelse vaste peaksid saama kõik olulisemad eesti kirjakeele sõnad, võru keeles tänini puuduvad abstraktseid mõisteid tähistavad sõnad ja põhilised erialasõnad, mis kokku peaks kasvatama sõnaraamatu mahu kuni 20 000 sõnani. Seega on eesti-võru sõnaraamatu koostamise sisuks ka võru kirjakeele väga laiaulatuslik moderniseerimine.
Võru Instituudi ja Tartu Ülikooli ühistööna on alustatud võru keele grammatika alusuuringuid. Kavas on uurida võru keele kõiki põhilisi grammatikavaldkondi: foneetikat, fonoloogiat, morfoloogiat ja süntaksit. Eeltööd käivad juba foneetika ja morfoloogia alal. Morfoloogiauuringute läbiviimiseks on plaanis luua võru keele erinevaid murdeid hõlmav morfoloogiliselt märgendatud tekstikorpus. Grammatikauuringute tulemused koondatakse käsiraamatusse “Võru grammatika”.
Võru Instituudi keelekorraldustöö sisuks on tänapäevase võru kirjakeele arengutendentside jälgimine ja suunamine, keelenõuanne, võru kirjakeele ühtlustamine, rikastamine ja moderniseerimine. Töö tulemusena on kokku lepitud võru kirjaviis, koostatud õigekirjutusreegleid ja välja töötatud võru keelestandardi põhimõtteid.
Jagamine