Nädalal enne uue kooliaasta algust saab tutvuda muuseumitundide kavaga algavaks õppeaastaks. Vana-Võromaa muuseumid ootavad algaval õpiaastal sügisest kuni suveni lapsi muuseumitundidesse ning teemapäevadele, mis toimuvad neljas erinevas muuseumis: Põlva lähedal Karilatsi külas, Läti piiri lähedal Kuutsi külas ning Võru linnas kahes muuseumis. Muuseumite põnevad kogud, ajastu-hõnguline olustik ja praktiline tegevus annavad koolitunnis õpitule juurde tegeliku kogemuse. Tarkus tulõ-i tühjäst!

Eri ajastutes ja rollides saab seigelda ajaloolise postitee ääres asuvas Karilatsi Vabaõhumuuseumis. Siin on lastel tegevust nii õues kui muuseumitaredes. Maastikumäng muuseumi õues, vanamoodi mõõduvõtt, rehetare saladused või mardisandiks hakkamine on heaks vahelduseks koolitundidele. Põnevaks elamuseks on osaleda vana-aja kohtuistungil või kehastuda sajanditaguse aja kooliõpilaseks selleaegses koolimajas. Kuutsi külas asuvas Mõniste Talurahvamuuseumis saab teada, millest ka kuidas meie esiemad perele rõivaid tegid, mismoodi käib kodune leivategu, milliseid mänge mängisid lapsed vanal ajal. Teematunnid viivad lapsi loodusesse kas siis metsa jahile, seenele, laululinde kuulama või taimi tundma õppima. Omamoodi ajastuelamust pakub muuseumipood, kus saab proovida nii poemüüja kui poeselli ametit. Ehtsas suitsusaunas tutvustatakse kohalikke saunakombeid, mis on üks Vana-Võromaa kultuuripärandi tunnusmärke.

Võru linnas asuv Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum pakub õpilastele lisateadmisi ajaloost, kirjandusest, rahvaluulest, aga ka käeliste oskuste arendamist. Eesti rahvuseepose looja ja linnatohtri Fr. R. Kreutzwaldi muuseumis astume „Kalevipoja“ maailma, õpime rahvajuttude ning muinaslugude jutustamise kunsti või arutleme keele ja identiteedi teemadel. Käsitöötares saab õppida lihtsaid trükitehnikaid, paberist meisterdamist ja raamatuköitmist. Võru linnas ajaloolise Katariina allee ääres olev Vana-Võromaa Kultuurikoda ühendab endas muuseumi ja kunstigalerii. Muuseumitundides saab täiendada ajaloo alaseid teadmisi kohalike lugude ja kogudes olevate esemete abiga. Aastaringiga seotud tähtpäevade teemalised osalustunnid õpetavad paikkonna kombestikku ja pakuvad lastele ise meisterdamise rõõmu. Kunstitundidele annavad iga kord erineva sisu galeriis vahetuvad näitused, mille toel arutatakse kuidas vaadata kunsti, millise tehnika abil on kunstiteos loodud jms.

Kõikide muuseumitundide koondinfo klasside kaupa leiab Võru Instituudi kodulehelt:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

Õpetaja jaoks valiku lihtsustamiseks oleme muusemitunnid välja toonud klasside kaupa, näidatud on muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga. Mitmete teemade puhul on tegevustesse lõimitud erinevate ainetundide teadmisi.

Muuseumitöötajatega on eelnevalt võimalik läbi arutada ootused tundide sisu osas ja kokku leppida sobiv aeg.

Soovitame õpetajatel liituda Vana-Võromaa muuseumide uudiskirjaga, mis annab eelinfot iga eelseisva kuu ettevõtmiste kohta meie muuseumites. Uudiskiri on e-kujul ja tasuta.

Reet Roop

Vana-Võromaa muuseumid

Võru Instituudi muuseumiosakonna juhataja

 

Jagamine